contact
dots
map
dots
home
login:hasło:
...nie masz jeszcze konta? zarejestruj się!

BADANIA W PROJEKCIE
Skarbnica wiedzy zdobytej w trakcie realizacji projektu! Zaprezentowanie wynikówwszystkich etapów projektu w sposób jak najbardziej obrazowy oraz ustrukturalizowany ma na celu podkreślenie wagi zebranych danych dla procesu wpierania rozwoju kształcenia logistycznego na poziomie ponadgimnazjalnym. Bardzo duża ilość informacji oraz wniosków badawczych pozwala każdemu ocenić wyniki projektu oraz zweryfikować swoje poglądy na stan i potencjał drzemiący w prowadzonych kierunkach: technik logistyk i technik spedytor.
info
WIZYTY BADAWCZE W SZKOŁACH
ZS nr 6 im. J. Lelewela w Poznaniu

16 kwietnia 2010 roku przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu – Bartosz Osmola i Mateusz Michalski – odwiedzili poznański Zespół Szkół nr 6. Celem wizyty było przedstawienie głównych założeń projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” oraz przeprowadzenie rozmów z uczniami i nauczycielami o problemach i potrzebach obszaru kształcenia logistycznego (zobacz zdjęcia z wizyty). 

Zobacz również
 
Pracowników uczelni przyjęła Pani Elżbieta Somulska. Od razu dało się zauważyć, iż jest to osoba tryskająca entuzjazmem i z wielkim zaangażowaniem podchodzi do kształcenia w zawodzie technik logistyk (TL). Jak się okazało Pani Somulska od dawna czynnie zabiega o kontakt uczniów z praktyką, organizując wyjazdy studyjne do firm. Mimo tego uważa, że udział w projekcie „Wielkopolska musi wiedzieć” to szansa na jeszcze większą pomoc dla młodych ludzi na starcie zawodowym. Współpraca z Wyższą Szkołą Logistyki pomogłaby przede wszystkim zlikwidować problem „przebicia się” do osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach i pozwoliłaby na nawiązanie długofalowej współpracy. Nauczycielka wielokrotnie w czasie rozmowy wskazywała też, że najlepszym sposobem na zainteresowanie uczniów nauką jest umożliwianie im już od pierwszej klasy styczności z branżą logistyczną by mogli zweryfikować zdobyte w szkole informacje teoretyczne. W trakcie dyskusji przedstawicielka szkoły wskazywała również na wiele problemów w zawodzie TL. Największym utrudnieniem, jest jej zdaniem zbyt obszerna podstawa programowa, która zmusza uczniów do opanowania dość obszernego materiału, często o zbyt rozbudowanej treści w stosunku do oczekiwań pracodawców.    
 
Po skończonej rozmowie i omówieniu ankiet wypełnionych przez dyrekcję i pracowników szkoły goście mieli okazję spotkać się z uczniami poznańskiej placówki. Dzięki bardzo dobremu podejściu nauczycieli przedmiotów zawodowych u tych młodych ludzi można było zauważyć olbrzymi zapał do zdobywania wiedzy. Wiele osób ma jasną wizję swojej przyszłości w branży logistycznej, zdając sobie jednocześnie sprawę z ciężkiej sytuacji panującej na rynku pracy.  Uczniowie podchodzą do projektu w sposób bardzo zdystansowany, zdając sobie sprawę, że tylko dzięki własnemu zaangażowaniu mają szansę na sukces. Po wstępie i ciekawej dyskusji młodzi ludzie wypełnili kwestionariusze ankietowe i mieli czas na zadawanie pytań. Najwięcej osób interesowało się możliwościami, jakie zyskują, jako absolwenci z udziału w projekcie. Mogli dowiedzieć się, iż na ich potrzeby zostanie udostępniona baza firm uczestniczących w przedsięwzięciu oraz informację o ewentualnych miejscach praktyk i możliwości odbycia szkoleń.
                                                          
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.

 
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.pl
16.04.2010