contact
dots
map
dots
home
login:hasło:
...nie masz jeszcze konta? zarejestruj się!

BADANIA W PROJEKCIE
Skarbnica wiedzy zdobytej w trakcie realizacji projektu! Zaprezentowanie wynikówwszystkich etapów projektu w sposób jak najbardziej obrazowy oraz ustrukturalizowany ma na celu podkreślenie wagi zebranych danych dla procesu wpierania rozwoju kształcenia logistycznego na poziomie ponadgimnazjalnym. Bardzo duża ilość informacji oraz wniosków badawczych pozwala każdemu ocenić wyniki projektu oraz zweryfikować swoje poglądy na stan i potencjał drzemiący w prowadzonych kierunkach: technik logistyk i technik spedytor.
info
WIZYTY BADAWCZE W SZKOŁACH
ZS Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Koninie

13 kwietnia 2010 roku przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki – Bartosz Osmola i Mateusz Michalski – odwiedzili Zespół Szkół Budowlanych w Koninie. Celem wizyty było przedstawienie głównych założeń projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” oraz dyskusja z uczniami i nauczycielami o problemach związanych z nauką w zawodzie technik logistyk (TL) (zobacz zdjęcia z wizyty). 
 
Zobacz również
 
Pierwszym etapem wizyty była rozmowa z przedstawicielkami szkoły: Panią Wicedyrektor Sławomirą Chorzewską oraz Panią Agatą Zdulską. W trakcie dyskusji Panie wskazywały na najważniejsze problemy związane z kształceniem logistycznym. Jak się okazało największą bolączką jest brak pomocy dydaktycznych i niedostateczna ilość środków pieniężnych na ewentualny zakup nowych materiałów. Sporym utrudnieniem dla nauczycieli jest też brak podręczników do niektórych przedmiotów zawodowych. Zwracano również uwagę na konieczność propagowania wiedzy o zagadnieniach logistycznych – w tym szczególnie wśród gimnazjalistów. Szkoła sama jest inicjatorem wielu akcji marketingowych jak chociażby warsztatów, na których prezentuje się czym jest logistyka - uczniowie starszych klas omawiają możliwości, jakie daje zdobycie zawodu TL oraz opowiadają o przebiegu praktyk i sposobie prowadzenia zajęć profilowych.
 
Po rozmowie z nauczycielkami i analizie odpowiedzi w ankietach wypełnionych przez pracowników szkoły goście mogli spotkać się z młodzieżą. Na początku przedstawiono korzyści wynikające z udziału w projekcie oraz szczegółowo opisano poszczególne etapy jego realizacji. Po przeprowadzeniu badań kwestionariuszowych uczniowie mieli szansę uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Najwięcej zainteresowania wzbudziła Logistyczna Platforma Badawcza, która ma ułatwić młodym ludziom kontakt z firmami. Dodatkowo zapytano uczniów o wrażenia z odbytych praktyk zawodowych. Okazało się, iż nie wszyscy są usatysfakcjonowani – w wielu firmach praktyki jedynie pośrednio były związane z logistyką. Udział w akcji „Wielkopolska musi wiedzieć” wywołał duży entuzjazm ze strony młodzieży, gdyż jest on szansą na poprawę jakości kształcenia i lepszy start zawodowy.    
  
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.

 
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
13.04.2010