contact
dots
map
dots
home
login:hasło:
...nie masz jeszcze konta? zarejestruj się!

BADANIA W PROJEKCIE
Skarbnica wiedzy zdobytej w trakcie realizacji projektu! Zaprezentowanie wynikówwszystkich etapów projektu w sposób jak najbardziej obrazowy oraz ustrukturalizowany ma na celu podkreślenie wagi zebranych danych dla procesu wpierania rozwoju kształcenia logistycznego na poziomie ponadgimnazjalnym. Bardzo duża ilość informacji oraz wniosków badawczych pozwala każdemu ocenić wyniki projektu oraz zweryfikować swoje poglądy na stan i potencjał drzemiący w prowadzonych kierunkach: technik logistyk i technik spedytor.
info
WIZYTY BADAWCZE W SZKOŁACH
ZSE w Słupcy

W kwietniu 2010 roku przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu odwiedzili Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy. Głównym celem wizyty było przedstawienie najważniejszych założeń projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” oraz przeprowadzenie rozmów z uczniami i pracownikami szkoły na temat problemów dotyczących kształcenia w zawodzie technik logistyk (zobacz zdjęcia z wizyty). 

Zobacz również
 
 
Pierwszym etapem wizyty było spotkanie z uczniami słupeckiego Ekonomika. Na początku pracownicy poznańskiej uczelni – Mateusz Michalski i Bartosz Osmola – opowiedzieli o projekcie „Wielkopolska musi wiedzieć” oraz korzyściach, jakie niesie ze sobą udział w całym przedsięwzięciu. Po przeprowadzonym następnie wywiadzie kwestionariuszowym goście odpowiadali na szereg pytań zadawanych przez młodych logistyków. Uczniowie z reguły dość nieufnie podchodzą do tego typu projektów, a w szczególności do niepewnych wyników ich realizacji. Jednak nastawienie  diametralnie się zmieniło, kiedy młodzież dowiedziała się, iż powodzenie całego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od ich zaangażowania. Zachęcił ich również fakt, iż sukces projektu oznacza lepsze miejsca praktyk, specjalistyczne pomoce naukowe oraz dostęp do Logistycznej Platformy Badawczej, która ma ułatwić naukę oraz przyszły start zawodowy.   
 
Drugim etapem wizyty była rozmowa z nauczycielami. W obszarze kształcenia logistycznego pracownicy szkoły dostrzegają wiele znaczących utrudnień. Najważniejszym i wymagającym najszybszej ich zdaniem interwencji, jest problem zbyt „przeładowanego” planu zajęć, przez co uczniowie nie są w stanie przygotować się dobrze do wszystkich przedmiotów zawodowych. Zwracano też szczególną uwagę na potrzebę prowadzenia akcji marketingowych w szkołach gimnazjalnych, by podnosić tym samym poziom wiedzy o zawodzie technik logistyk.
                                                                        
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.

 
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.pl
08.04.2010